«Школа» прасування: як стати відмінником з охайності?

29.06.2021

Щоб ви та члени вашої родини виглядали чепурними, а прасування не перетворювалось у стресову ситуацію з зіпсованою одежиною та настроєм – пропонуємо екстерном здати іспит у «школі прасування», прочитавши наш лаконічний гайд (покрокову інструкцію).


Урок 1. Підготовка до процесу. 

Чек-лист необхідних приготувань перед прасуванням.

Підготуйте заздалегідь усі необхідні для прасування речі і лише потім вмикайте праску. 

Вам знадобиться: дошка для прасування, ємність з водою, рушник (шматок тканини чи серветка) для захисту делікатних тканин при прасуванні.

Розкладіть чистий одяг стосами, відповідно до типу тканини, адже різні матеріали мають особливості щодо прасування (якщо ви не знаєте, з якої тканини зшита річ, перевірте інформаційний ярличок). 

Починайте прасування з тих виробів, котрі вимагають найнижчої температури нагріву праски. Потім послідовно переходьте до тканин, яким потрібна більш висока температура.

Увімкніть праску й дочекайтесь сигналу про початок роботи. Про це може свідчити включення, чи навпаки – згасання лампочки, або загорятися значок готовності приладу до роботи (якщо ви не впевнені, яким чином ваша праска повідомляє про готовність до початку роботи, перевірте інструкцію з експлуатації).

Виверніть навиворіт речі з наступних матеріалів : вельвет, льон, натуральний та штучний шовк, сатин.


Урок 2. Способи прасування. 

Прасування може бути сухим, зі зволоженням чи з відпарюванням.

1. Сухим способом (без пари) прасують чисті речі з виворітного або лицьового боку. 

2. Щоб прасувати зі зволоженням  на одяг бризкають водою, чи загортають у вологу тканину. Потім одяг прасують добре розігрітою праскою. 

3. Для певних видів тканин найліпшим буде спосіб відпарювання. В цьому випадку на прасці встановлюється відповідна функція. Але відпарювати НЕ можна речі, що можуть сісти. 

Далі ми розкажемо про це докладніше. Поки ж, якщо ви не знаєте, який спосіб прасування обрати – спробуйте попрасувати маленький клаптик одягу зі зворотного боку.

Урок 3. Прасування різних типів тканин

Розглянемо «формули прасування» різних видів тканин: температурні режими, способи прасування, необхідність зволожувати та інші особливості. 

Синтетика=тепла праска + волога марля для деяких ділянок одягу.

Шовк= зволоження (методом загортання у мокру тканину на 30 хв) + прасування темних речей з виворотного боку, світлих – з лицьового. Бризкати водою на шовк не слід – це призводить до появи плям. 

Тканина підкладки (сатин, саржа, шовк) = вивернути + не зволожувати.

Джерсі = волога марля (тканина) + тепла праска. 

Махра = не прасувати! Махрові речі після прасування стануть жорсткими і будуть гірше вбирати воду.

Шерсть = волога тканина + виворітній бік + температура 150-165 ° С + не водити праскою, а легко притискати. Якщо річ сіла після прання = побрискати водою + прасувати через тканину, витягуючи до первинного розміру.

Нейлон = відмовитись від прасування. Можна лише розправити складки струменями душу а потім вирівняти на сушарці.

Оксамитові та плюшеві речі = виворотній бік + розправити пом’яті ділянки можна, тримаючи виріб над окропом.

Віскоза = тільки сухе прасування.

Вироби з довгим ворсом = прасування з парою + виворітна сторона + м'яка поверхня для прасування.

Трикотаж = обережне і послідовне прикладання праски до матерії + залишити вироби охолонути 10 хвилин після праски (щоб не деформувати). 

Ситець = прасування з лицьового боку = блиск. Прасування з вивороту = матовість.

Льон = зволоження + температура сто вісімдесят-двісті тридцять градусів + відпарювання + вивернути річ.

Мереживо = пришити до шматка білої матерії+ випрати + накрохмалити + прасувати, не висушуючи, кінчиком праски. Мереживо з бавовняних ниток слід прасувати з вивороту через вологу марлю, а синтетичне – лише теплою праскою. 

НЕ СЛІД прасувати також тонку шовкову білизну, а також – краватки. Аби розгладити краватку можна обернути її навколо банки з окропом.


Урок 4. Особливості прасування деяких предметів гардеробу

 

Сорочки. Прасувати потрібно від коміру донизу. 

1. Комірець прасуйте з внутрішнього боку віл центру до кінчиків. 

2. Одягніть сорочку одним плечем на кінець дошки для прасування. Рухайтесь праскою від плеча до спинки, а потім повторіть ті ж дії з другого боку. 

3. Рукава прасують у напрямку від манжетів угору до плечей.


Брюки. Прасувати потрібно від поясу донизу штанин. 

1. Кишені, якщо вони є – потрібно прасувати в першу чергу, попередньо вивернувши. Аби на лицьову сторону не відбилися  сліди від кишень – не тисніть на праску надто сильно.

2. Пояс прасують, натягнувши верхню частину брюк на кінець дошки для прасування. 

3. Штанини прасують так: складають брюки так, щоб одна штанина лежала зверху іншої іншої, потім верхню штанину відкидають у бік поясу і прасують нижню штанину із внутрішнього боку. Потім перевертають брюки на інший бік і ті ж самі дії повторюють з другою штаниною.


Спідниці та сукні. Прасувати спідниці потрібно знизу до верху, а сукні – від коміру донизу. 

1. Сукні з коміром та рукавами прасують за тими ж принципами, що й сорочку. А нижню частину сукні – накидають на кінець дошки і прасують знизу вгору (від подолу до талії).

2. Спідниці з дрібними рюшами прасують з вивороту, аби не пошкодити оздоблення.

3. Якщо на спідниці чи сукні є ґудзики – їх потрібно оминати праскою, щоб не пошкодити.


Урок 5. Техніка безпеки та догляд за праскою.

Після закінчення прасування не ховайте праску одразу до шафи. Повинно пройти мінімум десять хвилин, аби вона охолола. 

За можливості прасуйте подалі від дітей і не залишайте праску в зоні їх доступу ні на секунду. Нагріта і важка праска здатна спричинити серйозні травми та важкі опіки на ніжній дитячій шкірі.

Вивчайте нові технології і при можливості купуйте бездоротову праску, а також моделі з автоматичним відключенням та іншими функціями безпеки.

Якщо уникнути опіків все ж не вдалось – негайно обробіть місце контакту з праскою. Спочатку потримайте якомога довше обпечену ділянку шкіри під прохолодною проточною водою, промокніть серветкою та нанесіть Пантенол. НЕ МОЖНА прикладати до опіку лід, мазати будь-яким жиром або маслом. Так ви можете ще сильніше ускладнити травму.

Якщо виникла необхідність ненадовго відійти від дошки для прасування – не слід лишати праску стояти на підошві. Це становить небезпеку у вигляді пропаленої матерії чи навіть пожежі. Тому лишати праску можна лише на «п’яті» (у вертикальному положенні).

Доглядайте за праскою регулярно. Протирайте підошву мякою вологою ганчіркою, аби вона не була липкою і там не лишалось, скажімо, залишків крохмалю. Щоб очистити отвори, з яких виходить пара – скористайтесь вушними ватними паличками, змоченими водою.

Аби речі добре розгладжувались та не електризувались – користуйтесь після прання ополіскувачами-кондиціонерами. Наприклад – екологічними засобами від ТМ Proprete.