Як не бути «чайником» у догляді за електричним чайником?

06.07.2021

Електричний чайник – один з найбільш затребуваних побутових приладів у кожній домівці та в офісі.

Правила догляду за ним такі само легкі та компактні, як і сам чайник. Виконуючи їх ви подовжите термін служби приладу й покращите смак улюблених напоїв. 

В цілому строк експлуатації електричного чайника залежить від фірми-виробника, матеріалу з якого виконано прилад, його конструкції, а також – від якості води, яку ви використовуєте та регулярного дбайливого догляду. В середньому чайник справно служить близько п’яти років.

Техніка безпеки

Подбайте, щоб чайник знаходився там, де до нього не можуть дістатися маленькі діти та домашні улюбленці. Прилад має стояти на рівній поверхні, подалі від інших електричних приладів та розеток, аби вода при кипінні не пошкодила їх. Також слідкуйте, аби пара з носика не потрапляла на шпалери, кімнатні рослини, або, скажімо акваріум чи клітку з папужкою.

Ніколи не включайте порожній електро-чайник. Хоча більшість сучасних моделей обладнано термостатом, що захищає від перегріву, все-одно краще не ризикувати і щоразу дбати про те, аби вода повністю покривала нагрівальний елемент.

Не слід також наливати воду вище максимальної позначки, адже зайва рідина буде вихлюпуватися з носика при закипанні. Це може призвести до опіків, чи короткого замикання. 

Завжди перевіряйте, чи щільно закрита кришка чайника. Адже в більшості моделей при відкритій кришці пара не доходить до терморегулятора і чайник може довго кипіти не відключаючись.

Якісна вода

І для здоров’я членів родини, і для тривалої служби чайника – потрібно подбати про якісну питну воду, яку ви використовуєте. Вода з-під крану у великих містах є дуже жорсткою, містить важкі сполуки та хлор, котрі шкідливі для організму людини й призводять до значного накипу. 

Вода з джерел чи бюветів містить багато органіки і солей, тому також дає значний осад при кипінні.

Найкраще для приготування їжі та напоїв використовувати фільтровану воду, або купувати спеціальну м’яку воду у пляшках. Особливо це правило актуальне, якщо в родині є малюки, або люди, котрі страждають на харчову алергію, чи мають проблеми з травленням.

ВАЖЛИВО: Для здоров'я родини пийте лише воду, яка кипіла один раз. При повторному кипінні у воді утворюються важкі сполуки і зростає концентрація солей. Вживання такої води може навіть спровокувати розвиток онкології.


Регулярне видалення накипу

Навіть при найкращому фільтрі та найякіснішій воді, рано чи пізно на дні та стінках електрочайника утворюється білий наліт. Щонайменше раз у 1-2 місяці потрібно чистити чайник від накипу. Адже через накип псується не тільки смак води, але й зазнає шкоди нагрівальний елемент. В результаті чайник або почне вимикатися раніше, ніж закипіла вода, або перегріватиметься і навіть може згоріти.

ВАЖЛИВО: Повторне кипіння води призводить до значного збільшення накипу, крім того він стає більш твердим.

Очищення від накипу можна проводити як спеціальними засобами (їх вам порадять консультанти в магазині побутової техніки), так і народними рецептами. Про них докладніше:

Лимонна кислота. Підходить для видалення незначного накипу в електрочайниках з нержавіючої сталі та скла. Потрібно: заповнити чайник на 2/3 холодною водою, додати 1 столову ложку лимонної кислоти на 1 літр води й закип’ятити воду. Потім окріп зливають, протирають внутрішню частину чайника губкою, заливають чисту фільтровану або відстояну воду і ще декілька разів кип’ятять.

Оцет. Підходить для видалення сильного накипу з металевих електрочайників. Пам’ятайте, що занадто сильна концентрація оцту може пошкодити внутрішнє покриття чайника. Потрібно: змішати 9% столовий оцет з водою у пропорціях 1:6, залити чайник на 2/3, закип’ятити воду і дати постояти 1 годину. Після цього слід злити воду, помити чайник та кілька разів прокип’яти його з чистою фільтрованою чи відстояною водою, аби позбутися від залишків та запаху оцту.

Сода. Підходить для видалення застарілого накипу у скляних, металевих та емальованих чайниках. Потрібно: залити чайник холодною водою на 1/2, додати 2-3 столові ложки соди і закип’ятити. Потім дати постояти 10 хв., повторити процедуру ще 1-2 рази, ретельно вимити чайник зсередини. Ну і вже за звичною схемою - прокип'ятити електричний чайник з фільтрованою чи відстояною водою декілька разів.

Також боротися з накипом допомагають маленькі фільтри-сіточки, що ставляться на зливний носик чайника. Їх також треба регулярно очищувати, а по мірі засмічення – міняти. 

Сучасні дорогі моделі електричних чайників мають вбудовані очисники зі 3-х ступеневою фільтрацією. 


Підтримуємо чистоту корпусу й підставки чайника

Усі поверхні на кухні часто забруднюються бризками жиру, залишками їжі, сажею та пилом. Прибираючи на кухні – не забувайте і про свій вірний чайник.

І правило тут дієве для всіх поверхонь – краще підтримувати чистоту (одразу витирати плями, щодня вологою губкою протирати пил), аніж відчищати застарілий бруд за допомогою агресивної хімії, витрачаючи купу сил та часу.

Але повернемось до чайника. Аби він сяяв чистотою потрібно:

• Регулярно протирати корпус вологою ганчіркою чи м’якою губкою.

• З краплинами жиру чи шматочками їжі допоможе впоратись засіб для миття посуду. Ми рекомендуємо обирати безфосфатні екологічні та економні засоби від Proprete. Вони не лише бездоганно видаляють бруд, а й безпечні для природи та здоров’я людини.

• Осад з сіточки/мембрани можна видалити за допомогою зубної щітки, змоченої в розчині оцту або замочити на декілька годин в засобі для миття посуду ТМ Proprete.

ВАЖЛИВО: в жодному випадку не слід ставити мокрий чайник на підставку, так можна зіпсувати прилад. Після миття потрібно ретельно протерти чайник сухим рушником і дати висохнути пару годин.

Дотримуючись цих рекомендацій, ви значно продовжите термін користування вашим улюбленим електричним чайником.