Усвідомлене споживання – ознака свідомої особистості

19.08.2021

Зараз словосполучення свідоме (розумне, усвідомлене) споживання – звучить досить часто. Спробуємо простою та доступною мовою розповісти про те, що це таке і для чого власне потрібно? Що заважає людям бути усвідомленими споживачами та які корисні звички ви можете додати до свого повсякдення сьогодні, аби надихати оточуючих і зробити кращим майбутнє Землі.

Отже розумне споживання – це задоволення потреб людини в екологічний спосіб, дотримуючись балансу між комфортом конкретної особистості та безпекою для планети.

Багато вчинків та дій у повсякденному житті людина здійснює за звичкою, не задумуючись. Це стосується, наприклад, купівлі одягу, продуктів харчування, побутової хімії, споживання ресурсів планети, таких як вода, корисні копалини та ін. Свідомий підхід до того, що ми купуємо, чим користуємось, що й куди викидаємо, допоможе запобігти екологічній катастрофі.

Чи знаєте ви, як виготовляються ті речі, котрі ви споживаєте щодня? Чи часто ви задаєте собі питання «Чи дійсно мені НЕОБХІДНА ця річ, просто тут та зараз?» «Як відобразиться її використання на мені самому, та на екології?» «Що я робитиму з відходами?» та ін.

Чи можна назвати вас - усвідомленим споживачем?

Якщо ви зараз читаєте цей матеріал на сайті компанії, котра виготовляє еко-засоби – значить ви точно зробили перший, найважливіший крок – подолали байдужість.

Наступний крок – зробити звичкою ЩОРАЗУ давати самому собі чітку відповідь на запитання – «навіщо мені ця річ (продукт, послуга)?». Відповідь «та нехай буде», «колись знадобиться» і подібні – свідчать про те, що ця річ вам не потрібна і ліпше лишити її на полиці магазину.

Третій крок – необхідно враховувати, скільки ресурсів було витрачено на виробництво того, чи іншого товару, а також – наслідки його використання для екології в майбутньому. Тому обов’язково уважно вивчати склад тих продуктів, які ви споживаєте та вміти знайти в мережі Інтернет інформацію про ті чи інші хімічні речовини, їх безпечність для людини й навколишнього середовища. 

І ще один важливий крок – перед покупкою подумайте, що ви будете робити з упаковкою. Чи можна її переробити повторно, чи є у вашому місті пункти прийому вторинної сировини та скільки часу ця тара буде розкладатися.

Що може стати на заваді усвідомленому споживанню?

1. Байдужість. Коли людина не бажає шукати інформацію та дізнаватись незручну правду про виробництво, склад та наслідки споживання певних продуктів. 

2. Фінансова неграмотність. Невміння планувати витрати, велика кількість джерел надходження грошей, а також необхідність, окрім поточних потреб, оплачувати кредити, іпотеку, оренду і т. п.

3. Переконання, що ціна на продукцію є головним критерієм. Що хороші товари завжди – дуже дорогі і ви просто не можете собі дозволити їх використовувати.

4. Проблеми психологічного характеру. А саме: неврози, невдоволення  особистим життям, умовами проживання, зовнішністю. Люди часто намагаються заглушити необдуманими покупками душевні переживання.

5. Робота, котра дратує. Дослідження доводять, що чим більше задоволення людина отримує від своєї роботи, тим більш свідомо вона витрачає зароблені гроші. І навпаки – пра цюючи на нецікавій чи складній роботі ви використовуєте отримані гроші як компенсацію психологічного дискомфорту на покупки, які вам не дуже й потрібні.

Які найпростіші дії ви можете робити вже СЬОГОДНІ, аби гордо вважати себе свідомим споживачем?

- Сортування відходів. У нашій країні на вулицях все більше з’являється сміттєвих баків окремо для пластику, паперу, органіки, рідких відходів, скла. У великих містах вже з'явились і пункти прийому відходів для повторного їх використання.

- Відмовтесь від поліетиленових пакетів. Це давно «вийшло з моди», оскільки надзвичайно шкідливо для екології. Екологічні сумки-шопери із тканини, авоськи та еко-торбинки – це не лише зручно, а й стильно та красиво!  

- Віддавайте непотрібні речі там людям, кому вони необхідні. Замість того щоб викинути одяг, що набрид – обмінюйтесь зі знайомими, віддавайте річ у комісійний магазин чи просто подаруйте тим, хто не може собі дозволити купити нову.

- Економте електроенергію. Адже електростанції використовують ресурси Землі, котрі не відновлюються (нафта, газ, вугілля). Окрім цього вироблення електроенергії та інші великі виробництва призводять до парникового ефекту, що завдає шкоди планеті, бо є причиною глобальної зміни клімату. Вимикайте світло в кімнаті, коли виходите звідти, придбайте енергозберігаючі лампочки, використовуйте якомога менше побутових приладів.

- Економте воду. Використовуйте спеціальні водо-зберігаючі насадки на крани. Раціонально використовуйте ресурс – наприклад водою після миття овочів можна полити кімнатні рослини.

- Купуйте лише ту кількість їжі, котру ви зможете з'їсти. Задумайтесь, скільки продуктів харчування опиняється у смітнику через закінчення терміну придатності? Гарна звичка: складати меню на тиждень, аби точно знати необхідну кількість продуктів. Також заздалегідь продумайте, як можна утилізувати певні продукти (наприклад, з молока, що скисло приготуйте сир чи млинці).

- Купуючи одяг – ліпше заплатити більше, за натуральні матеріали та якість фірми виробника. Чим довшим буде термін служби одягу, тим краще. Стильний гардероб можна скласти з невеликої кількості якісних брендових речей, котрі добре комбінуються між собою. Тому замість того, аби забивати шафу купою зайвих речей – витратіть ці гроші на консультацію зі стилістом.

- Користуйтеся лише екологічними засобами для прання та миття посуду. Наприклад, продукцією ТМ Proprete. Так, їх вартість дещо вища, але при цьому не завдають шкоди екології.