Як вберегти оселю від молі?

05.09.2021

Звісно, з міллю зустрічався кожен. Цей крихітний метелик (а точніше – його личинки) здатні завдати великої шкоди продуктам харчування та предметам гардеробу.

Сьогодні дізнаємось про методи профілактики появи молі, а також – способи боротьби з нею.

Спочатку трохи фактів:

1. Міль – комаха з ряду лускокрилих (до нього належать також звичайні метелики).

2. Відомо близько 160 тис. видів цієї комахи. 

3. Вдома ми найчастіше стикаємось з 2 видами молі:

- харчовою (вогнівка), котра відкладає личинки в сухі сипучі продукти (крупи, горіхи, сухофрукти, бобові, чай, каву, цукор);

- речовою (меблевою чи платяною) – цей вид молі полюбляє шовк, шерсть, хутро. Тому часто її можна «зустріти» у власній шафі. Але цей вид комах може розмножуватись, також, в оббивці м'яких меблів, на килимах і доріжках.

4. У домашніх умовах комахи розмножуються круглий рік.

5. Міль надає перевагу натуральним тканинам, але, за їх відсутності, може оселитися і на синтетиці.

6. Речі й харчі псують НЕ метелики, а личинки молі. Маленькі білі гусениці, кокони, залишки павутини й дірки на речах вказують на присутність комах в оселі.

7. Доросла міль, що літає по квартирі, – у більшості випадків, самець. Самки надають перевагу темним куточкам будинку та складкам одягу.


Чому важливо запобігти появі молі в квартирі?

Окрім збитків для продуктів та одягу ці комахи здатні завдати шкоди здоров’ю. Хоча для більшості людей присутність молі в домі не помітна, все ж іноді личинки молі й дорослі метелики можуть викликати алергію і подразнення при контакті зі шкірою. Також контакт з міллю може викликати таке захворювання як Лепідоптерізм (гусеничний дерматит), а  личинки молі механічно переносять мікроорганізми з частинками продуктів. У пошкоджених продуктах харчування підвищується вологість від фекалій личинок, з’являється цвіль та патогенні бактерії, що викликають кишкові інфекції.


Яким чином міль може потрапити у ваш дім?

• крізь відкрите вікно чи вентиляційний отвір;

• на шерсті домашніх тварин, що повернулись з прогулянки;

• через одяг (особливо давно ношений), наприклад в громадському транспорті;

• на антикварних меблях, іграшках, перуках та інших аксесуарах,

• личинки можуть бути у куплених продуктах харчування (особливо крупах).


Профілактика появи молі

Найважливіше правило звучить так: МІЛЬ ДУЖЕ НЕ ЛЮБИТЬ ЧИСТОТУ, ПЕРЕПАДИ ТЕМПЕРАТУР, РУХ ПОВІТРЯ ТА СВІТЛО. Тому запорукою вдалої профілактики її появи в домі є:

1. Регулярне прибирання квартири: чистота і відсутність пилу в оселі допоможе запобігти появі молі. Варто частіше пилососити усі поверхні, килими і паласи, особливу увагу приділяючи важкодоступним місцям і куткам. Мішки для пилу треба своєчасно діставати з пилососа й знищувати, таким чином ліквідуючи зручне місце для розмноження молі.

2. Регулярне провітрювання квартири та всіх шаф. Важливо не допускати скупчення вологи та пилу у меблях та під ними.

3. Правильне зберігання сезонних речей. Місце для утримання одягу має бути сухим і, бажано, прохолодними. Моль полюбляє розмножуватись, коли навколо тепло і волого. Зимовий одяг із хутра та шерсті зберігайте у захисних чохлах, чи вакуумних пакетах.

4. Періодично переглядайте шерстяні речі, аби вчасно помітити появу молі. У місцях, привабливих для комахи (всередині шаф, кухонних тумб, у важкодоступних кутках квартири) є сенс почепити пастки, або і ароматичні мішечки.

5. Для верхнього одягу із хутра та шерсті обирайте вішалки з кедра – міль відлякує його аромат.

6. Забезпечення чистоти одягу. Речі з вовни, шерсті та хутра після приходу додому з прогулянки бажано чистити щіткою. Перш ніж сховати верхній одяг та інші несезонні предмети гардеробу (включно зі взуттям та аксесуарами) на тривалий час, їх слід випрати засобом Proprete Wool and Silk, почистити парою, або віднести на хімчистку. 

7. Сипучі продукти харчування ліпше зберігати не в упаковці, а в скляних банках з герметичними кришками.

8. Їжу також слід час від часу перевіряти на наявність слідів життєдіяльності комашок. Ті продукти, котрі міль полюбляє найбільше є сенс потримати кілька годин в холодильнику одразу після приходу з магазину. Коли ви пересипатимете зерно з фабричної упаковки в іншу тару – його варто просіювати.

9. Не створювати великих запасів. Купуйте крупи відповідно їх терміну придатності.

10. Позбавлятися від старих речей. Личинки часто заводяться саме в тому, що речі довго не дістають з гардероба.


Що робити, якщо міль все-таки заполонила ваше помешкання?

1. Перше, що треба зробити – влаштувати генеральне прибирання всієї квартири та велике прання одягу. Не забудьте: 

- пропилососити не лише килими й м’які меблі, а й полиці та ящики шафи, стіни й віконні рами (відразу викиньте мішок в сміттєпровід). Потім протріть поверхні ганчіркою з миючим засобом Proprete Antibac . Особливо уважно прибирайте у найдальших, темним кутках оселі та меблів: міль любить саме ці місця для розмноження.

- випрати штори, покривала, скатертини та пледи порошком чи гелем Proprete Wool and Silk, здайте на хімчистку чи обробіть парою килими, подушки, м'які іграшки. 

- сильно пошкоджені речі слід упакувати до щільних пакетів та викинути, а решту одягу ретельно очистити ті випрати при максимально дозволеній температурі води;

2. Обробка холодом. Яйця й личинки молі гинуть на морозі. Тому і одяг, і харчові продукти, що мають ознаки пошкодження, можна покласти на добу в морозильну камеру. Взимку простіше. Якщо на вулиці мороз -10 і нижче – просто покладіть речі на деякий час на балкон.

3. Об обка гарячою температурою. Висока температура теж дієва: одяг варто прати на максимально-дозволеній температурі, а крупи – покласти у розігріту духовку чи потримати в мікрохвильовці. Влітку можна покласти річ під відкрите сонячне проміння.

4. Професійні засоби. Звісно хімічні речовини потрібно використовувати суворо за інструкцією, оскільки крім боротьби зі шкідниками вони здатні викликати алергію у людей. Після використання спеціальних засобів слід ретельно провітрити кімнату і зробити вологе прибирання.

Для боротьби з комахами найчастіше використовуються:

- пастки для молі

- аерозолі

- фумігатори

- ароматичні саше/таблетки

- професійна дезінфекція


Словник термінів: 

• Репеленти – засоби, що лякають міль ароматом.

• Інсектициди – засоби, що отруюють комах певними сполуками.

5. Народні рецепти боротьби з міллю:

- протріть полиці губкою, просоченою ефірною олією кедру або смереки,

- покладіть на полиці шафи господарське чи дігтярне мило (щоправда запах у них - специфічний),

- покладіть в гардеробі шкірки від цитрусових;

- розмістіть в шафах та кухонних тумбочках мішечки з травами (міль відлякують запахи полину, розмарину, чебрецю, пижми, герані, гвоздики, лаванди або лаврового листа.


Пам’ятайте - регулярне прибирання, провітрювання та прання – не просто корисна звичка, а й надійна профілактика появи молі!