Засоби для прання та пральні порошки: цікаві факти з історії виникнення пральних засобів

06.06.2021

Прання одягу в наші дні – справа нескладна і майже повністю автоматизована. Сучасні пральні машини та спеціальні засоби для прання виконують свою роботу якісно і швидко, а господині економлять чимало сил та часу.

А як прали речі в давні часи? Які природні матеріали допомагали нашим пра-пра-бабусям робити одяг чистим? Читайте в цій статті.


Засоби для прання та пральні порошки – історія виникнення від ЮАмет

Засоби для прання

Звісно прання – неможливе без чистої води. Більшість стародавніх поселень зосереджувалось поблизу водойм – річок, озер, струмків. Тому для прання речі занурювали у воду, терли каміння та піском, а бруд просто відносило течією. Потім наші пращури помітили, що певні речовини видаляють бруд і полегшують прання. Почали експериментувати з різними засобами: корінцями, корою та плодами дерев, золою, тваринним жиром. Стародавні єгиптяни використовували для прання соду, котру вони добували в озерах поблизу Нілу. В єгипетській писемності був ієрогліф для позначення прання. Він виглядав як дві ноги людини, що стоять у воді, адже для того, аби ретельно випрати речі – по ним тупцяли ногами.

Стародавні греки прали одяг у невеликих ямах, викопаних в глинистому ґрунті. Туди наливали воду, клали білизну і завзято стрибали по ній. Потім речі клали на прибережне каміння і морський прибій «виполіскував» одяг.

Стародавні римляни дещо вдосконалили технологію прання греків. Вони вже почали використовувати спеціальні дерев’яні дошки та лопатки-«вибивалки». А зараз – шок-контент: у якості миючого засобу римляни використовували «рідке мило» на основі... попередньо відстояної сечі та глини.

На території України

Наші предки традиційно прали одяг у річках та озерах. Першим «пральним порошком» була зола (білий просіяний попіл). Для її виготовлення спалювали багато деревини (найчастіше сосну, клен та березу, бо вони багаті на карбонат калію). Сам процес прання був досить тривалим та складним. Білизну спочатку замочували в бочках, посипали золою. Далі одяг відправлявся в так зване «жлутко» (або «зольницю») стародавній аналог пральної машини. Це була суцільна колода з липи чи ясена з продовбаним отвором. Туди клали підготовлений одяг, знову пересипали золою та попелом, додавали окріп, придавлювали важким каменем і залишали прохолонути. Потім зольницю котили до найближчої річки, де білизну виполіскували і сушили на сонці. Також для прання користувалися золою із соняшників та гречаної соломи, кислим молоком, а замість «відбілювача» були сонячні промені – матерія просто «вигоряла» на відкритому сонці. Першими «пральними машинками» були дерев’яні дошки та лопатки (так звані «праники», або «прачі»). Мило на території України з’явилось лише в 20-х роках ХХ століття, але у селах було в дефіциті аж до 50-х років. З появою мила одяг прали в дерев’яних, а згодом у металевих ночвах.

Історія винаходу першого прального порошку

1876 року в німецькому місті Аахен було винайдено перший пральний порошок на основі силікату натрію. Його винахідником став 28-річний Фрітц Хенкель. Він та його партнери заснували компанію Henkel & Cie та почали розфасовувати порошок для прання у спеціальні зручні пакети. Також Фрітц Хенкель винайшов формулу відбілюючого засобу на основі соди (1878 року). 1877 року з'являється перший мильний порошок від компанії Dr. Thompson's Seifenpulver GmbH. У 1907 року на ринок виходить перший порошок для прання в автоматичних пральних машинах під назвою Persil.


З чого складаються сучасні пральні порошки та засоби для прання?

В наші дні засоби для прання можуть містити: поверхнево-активні речовини (аніонні, катіонні, неіоногенні), соду, силікат натрію. Часом – у складі є хімічні та оптичні відбілювачі, ароматизатори, цеоліти, цитрати, ензими, мило, кольорові добавки та фосфати. Проте фосфати дуже шкідливі для природи, тому заборонені для використання у багатьох країнах. Зараз велику популярність у західних країнах завойовують безфосфатні пральні порошки, оскільки люди свідомо турбуються про навколишнє середовище. Такими засобами є пральні порошки від ТМ ГОСПОДИНЯ та ТМ PROPRETE, що представлені в асортименті інтернет-магазину UAmet.

В їх складі відсутні фосфати, фосфонати та цеоліти, тому вони безпечні для природи та здоров’я людини.